Šias studijas pasirinkau visiškai atsitiktinai, nes mokykloje labiausiai patiko biologija ir chemija. Baigusi vidurinę mokyklą išvykau į Vilnių. Įstojau į Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą. Studijavau šešerius metus. Dar dvejus metus – Žmogaus fiziologijos katedroje dirbau mokslinį darbą.
Kuo ypatingas Vilniaus universitete studijų laikotarpis?
2003 m. baigiau bakalauro Visuomenės sveikatos studijas, 2005 metais – Medicinos biologijos magistratūrą. Abi studijos buvo be galo įdomios ir intensyvios, labai daug pavyko sužinoti apie žmogaus organizmą, jame vykstančius procesus, jų ligas ir kt. Visos paskaitos ir visi universitete dėstomi dalykai buvo labai įdomus, nes neišmokęs vieno, negalėsi eiti toliau. Dėstytojai be galo atsidavę savo dėstomam dalykui. Visos studijos buvo be galo sunkios savo dideliu intensyvumu, bet įdomios. Pasiūlymą dalyvauti mokslinio darbo projekte gavau iš savo biochemijos dėstytojo dr. Algirdo Kaminsko, kai atėjo laikas man rašyti magistro darbą. Jis man labai padėjo, nurodė pagrindines gaires, visos idėjos, ką parašydavau moksliniame darbe, jam tikdavo. Labai mielas, geras ir protingas žmogus, dabar jau profesorius.
2005 – 2006 metais VU medicinos biologijos magistrė Asta Masiliūnaitė drauge su Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Fiziologijos, Biochemijos ir Laboratorinės medicinos dr. Arvydu Kaminsku ir Kauno universiteto katedros ir Kauno technologijos universiteto Maisto instituto mokslininkais atliko 3 tyrimus: ,,Riebalų rūgštys ir jų įtaka žmogaus organizmui“, ,,Lietuvoje pagaminto ir laikyto skirtingoje temperatūroje šaltalankių uogų minkštimo aliejaus riebalų rūgščių tyrimas“ bei ,,Lietuvoje sukurtų padidintos biologinės vertės kokybiškų maisto produktų poveikio žmonių sveikatai tyrimai“. Koks Jūsų indėlis šiame projekte? Kokius atlikote tyrimus – kraujo, fibrinogeno koncentracijos nustatymus? Ar kitus tyrimus?
Mes kvietėme žmones, dalyvavusius tyrime, atvykti duoti kraujo. Gavus tyrimų rezultatus, juos analizavome ir pateikėme išvadas.